Prawidłowe przygotowanie konstrukcji do cynkowania jest niezmiernie istotne. Wpływa na estetykę powłoki, komfort montażu, bezpieczeństwo i żywotność ochrony.
Jak przygotować elementy do cynkowania ogniowego?
- Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie konstrukcji do cynkowania już na etapie projektu. Należy unikać profili zamkniętych, wnęk lub szczelin utrudniających swobodny odpływ cynku. Przestrzenie zamknięte mogą spowodować rozerwanie elementu w trakcie cynkowania lub uniemożliwić jego zanurzenie w wannie.
- W przypadku profili zamkniętych niezbędne jest wykonanie otworów technologicznych i odpowietrzających, które umożliwią swobodny przepływ cieczy oraz odprowadzenie gazów z konstrukcji podczas procesu. W zależności od przekroju danego profilu wymagana jest minimalna wielkość i liczba otworów (tabela informacyjna).
- Wycięcia w kształcie litery V stanowią dobrą alternatywę dla otworów wierconych.
- Należy pamiętać o wprowadzeniu dodatkowego luzu dla łączników gwintowych.
- Usztywnienia z kątowników powinny kończyć się przed półką elementu głównego tak, aby cynk nie mógł gromadzić się w narożnikach.
- Stosując podpory montowane na zewnątrz, pomiędzy blachą stopową a elementem pionowym, żebro powinno być ścięte, co pozwoli na przepływ cynku.
- Elementy muszą posiadać otwory lub specjalne uchwyty umożliwiające podwieszanie na drucie do suwnic.
- Powierzchnia materiału nie powinna posiadać nadmiernych warstw zgorzeliny, odprysków i resztek spawalniczych, ostrych krawędzi, zawalcować oraz zanieczyszczeń (farby, spraye spawalnicze, oleje, smary).
O czym trzeba pamiętać przed wyborem ocynku?
- Poważne wady hutnicze, także te niewidoczne gołym okiem (tj.: łuskowatość, zawalcowania, chropowatość, wżery) po ocynkowaniu stają się widoczne i mogą powodować miejscowe pękanie powłoki.
- Elementy posiadające naprężenia wewnętrzne w trakcie procesu cynkowania mogą ulec deformacji.
- Nie zaleca się cynkowania konstrukcji wykonanych z różnych gatunków stali ani elementów pokrytych silikonowymi preparatami antyodpryskowymi.
- Nie należy cynkować złączy lutowanych o niskiej temperaturze topnienia, dużych niepodpartych powierzchni z cienkiej blachy oraz elementów sztywnych tylko w jednej płaszczyźnie, gdyż grozi to deformacją konstrukcji.
Przykłady prawidłowego przygotowania elementów do cynkowania
Zakończ kątownik przed półką elementu głównego tak, aby cynk mógł spłynąć z narożników.
W profilach uniwersalnych albo ceownikach wykonaj ścięcia lub otwory, aby umożliwić swobodny przepływ cieczy.
Zwróć uwagę, aby zewnętrzne żebra posiadały ścięcia, a stopy niezbędne otwory w narożach.
Jeżeli stosujesz wewnętrzne usztywnienia, sprawdź, czy posiadają ścięte naroża. W przypadku większych profili wykonaj dodatkowy otwór w środku przesłony.
W przypadku zastrzałów i innych tego typu konstrukcji uzyskasz lepszą jakość cynkowania, jeżeli wywiercisz otwory w wyznaczonych miejscach.
Jeśli musisz usztywnić profil poprzez przyspawanie do niego blachy, postępuj zgodnie z rysunkiem.
Gdy łączysz ze sobą dwie duże płaskie powierzchnie za pomocą spawu, musisz umożliwić odpowietrzenie małej przestrzeni między nimi. W tym celu wywierć otwór w jednej z blach lub zastosuj spoinę przerywaną.
Zadbaj o to, aby każdy profil zamknięty posiadał otwory do odprowadzania cieczy i powietrza. Warto również ukierunkować je tak, aby nie było konieczne obracanie obiektu w trakcie procesu cynkownia.