+48 605 999 780 office@portal-cynkowniczy.pl

Jedna z najnowocześniejszych ocynkowni w Europie niedługo rozpocznie działalność w Inowrocławiu

8 listopada 2022

W listopadzie bieżącego roku nastąpi uruchomienie nowoczesnej ocynkowni w Inowrocławiu, której właścicielem jest spółka INOFAMA. Nowy budynek o wymiarach 50 tys. m3 i został wyposażony w wannę cynkowniczą o długości 7,5 m, szerokości 1,6 m oraz głębokości 3,5 m.

INOFAMA S.A. to znany producent konstrukcji stalowych, który wchodzi w skład Grupy Kapitałowej ARP S.A. Ocynkownia Inowrocław powstała, dzięki środkom pozyskanym od Agencji Rozwoju Przemysłu oraz przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowy obiekt stanowi istotne wzmocnienie marki oraz pozycji Spółki na rynku wśród jej aktualnych klientów a także potencjalnych partnerów biznesowych. Tego rodzaju inwestycja oznacza nie tylko znaczący rozwój działalności samej Spółki, ale ma również pozytywny wpływ na otaczający region a dodatkowo przyczynia się do tworzenia nowych etatów.

„Od samego początku mieliśmy na uwadze poprawę komfortu życia okolicznych mieszkańców, dlatego nowy obiekt został wyposażony w zaawansowane systemy zapobiegające przenikaniu zanieczyszczeń do atmosfery oraz izolacje akustyczne ścian. Ocynkownia Inowrocław powstała zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi, technologicznymi i organizacyjnymi, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji, większą wydajność ocynkowni oraz lepsze warunki pracy” – podkreśla Szczepan Ślusarz, Prezes Zarządu-Dyrektor Generalny INOFAMA S.A.

Do tej pory eksploatowana ocynkownia ogniowa z dwiema liniami technologicznymi ogrzewanymi energią elektryczną została zbudowana w 1976 roku.

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu uprzednio przygotowanych komponentów stalowych w wannie z roztopionym cynkiem. W wyniku dyfuzji atomów cynku i zewnętrznej warstwy stali, na powierzchni elementów powstaje bardzo wytrzymała metaliczna powłoka antykorozyjna. Ocynk to wysoce skuteczna i ekologiczna metoda zabezpieczenia stali przed korozją, która znacząco wydłuża trwałość elementów stalowych, co przekłada się na niższe koszty ich eksploatacji. Mniejsze zapotrzebowanie na nowe elementy konstrukcyjne pozwala także zredukować emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Wsparcie dla INOFAMA S.A. udzielone m.in. w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli na poprawę rentowności realizowanych inwestycji i aktualnej działalności Spółki. Wartość robót ogólnobudowlanych wyniosła 13 018 400 zł, natomiast wartość prac związanych z wykonaniem kompletnej linii do cynkowania, 11 980 000 zł.

Firma INOFAMA S.A. od wielu lat jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego. Gratulujemy nowej inwestycji i życzymy powodzenia!

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego

Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego