+48 605 999 780 office@portal-cynkowniczy.pl

Cynk a środowisko

Występowanie i znaczenie cynku w środowisku naturalnym

Cynk jest naturalnym składnikiem świata fauny i flory. W różnych ilościach występuje w skałach, glebie, wodzie i powietrzu. Jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju i zdrowia roślin, zwierząt i ludzi.

W organizmie człowieka odpowiada za właściwą przemianę materii, syntezę białek oraz pracę układu nerwowego. Jako jeden z mikroelementów warunkuje prawidłowy przebieg procesów enzymatycznych. Nasz organizm nie posiada umiejętności produkowania cynku, tak więc wszelkie jego zasoby uzupełniane są wraz z żywnością.

Obszary występowania rud cynku są silnie rozproszone, a ich geneza wciąż nie jest dobrze znana. Wiadomo jednak, że jego pokłady najczęściej zalegają na małych głębokościach (50-400 metrów pod ziemią) i skupione są w postaci poziomych soczew bądź wypełnień gniazdowych, dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niewielkie.

Na obszarach uprzemysłowionych poziomy stężeń cynku w wodach środowiskowych, glebach i powietrzu są zazwyczaj znacznie podwyższone, co bezpośrednio związane jest ze stopniem zanieczyszczenia środowiska (wysokie emisje metali, skażenia lokalne). Szacuje się jednak, że zawartość cynku w europejskich ekosystemach mieści się w zakresie optymalnych warunków dla żywych organizmów.

Cynk jest surowcem recyklingowym. Jego odzyskiwanie odpowiada 30% światowych dostaw i dotyczy następujących produktów:

Szacuje się, że blisko 2 miliony ton cynku znajduje ponowne zastosowanie w przemyśle. Przykładowo, w latach 90-tych ubiegłego stulecia produkcja cynku ze źródeł wtórnych w Unii Europejskiej wyniosła ponad 8%.

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego

Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego