Cynkowanie ogniowe to sprawdzona, nowoczesna i ekonomiczna metoda ochrony, efektywnie zabezpieczająca konstrukcje przed korozją
w środowisku atmosferycznym.
Geneza procesu sięga XVIII wieku, kiedy to francuski chemik Malouin, zanurzając stalowy element w ciekłym cynku, odkrył na jego powierzchni srebrzystą powłokę.
Współcześnie proces cynkowania ogniowego przeprowadza się w ocynkowniach o wysokich standardach jakościowych. To nowoczesne zakłady świadczące usługi dla dużych ogólnopolskich firm z wielu branż, jak również klientów indywidualnych.
Cynkowanie ogniowe to skuteczna i ekonomiczna metoda wytwarzania powłok antykorozyjnych z cynku, która sprawdza się zarówno w przypadku drobnych elementów ze stali, jak również masywnych konstrukcji. Niemniej jednak wymaga bardzo pieczołowitego przygotowania powierzchni cynkowanych elementów, dlatego należy je najpierw poddać wstępnej obróbce chemicznej, która pozwoli osiągnąć powłoki o wysokiej jakości. Proces cynkowania ogniowego składa się z kilku, technologicznie zaawansowanych etapów pośrednich, w wyniku których uzyskuje się czystą powierzchnię gotową do zanurzenia w kąpieli cynkowej o temperaturze około 450°C. Podczas kąpieli w stopionym cynku przebiega złożony zespół procesów dyfuzyjnych, w efekcie których na powierzchni zanurzonego elementu wytwarza się kilka stopowych faz żelazo-cynk. Produktem końcowym cynkowania ogniowego jest powłoka ochronna o wielowarstwowej strukturze.
Trwałość i skuteczność tego typu powłok antykorozyjnych jest proporcjonalna do grubości nałożonej warstwy. A zatem grubość powłoki wytworzonej przez cynkowanie ogniowe jest jednym z kluczowych czynników oceny jakości całego procesu. W zależności od stanu podłoża, składu chemicznego i warunków cynkowania, grubość powłoki powinna wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset mikrometrów.
Prawidłowo wykonana powłoka cynkowa w zależności od grubości, agresywności środowiska i erozji mechanicznej wytrzymuje od 10 do 100 lat. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się systemy typu duplex, czyli powłoki cynkowe pokryte odpowiednim zestawem farb. Ze względu na wyjątkową trwałość ocynkowanych konstrukcji, technologia ta zapewnia oszczędność czasu i środków finansowych.
Powrót do góry
Firmy zrzeszone w PTC
Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego
Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego