Cynk od zarania dziejów używano do produkcji mosiądzu oraz jako środek do leczenia ran. Rzymianie za czasów Cesarza Augusta, topili tlenkowo-węglanową rudę cynku wraz z miedzią, by otrzymać mosiężne przedmioty. Persowie stosowali siarczan cynku do ochrony przed zapaleniem spojówek. Cynk łatwo łączy się z innymi metalami, dlatego początkowo służył też do produkcji monet.
Pomimo tego, że cynk wykorzystywano od starożytności, ówczesna wiedza na jego temat była mocno ograniczona. W okresie średniowiecza o fizyczno-chemicznych właściwościach cynku wiedziano już więcej, a sam metal uznano za ósmy pierwiastek naturalnie występujący w skorupie ziemskiej.
Geneza cynkowania sięga XVIII wieku, kiedy to francuski chemik Malouin, zanurzając stalowy element w ciekłym cynku dostrzegł na jego powierzchni srebrzystą powłokę. Późniejsze odkrycie, że ocynk zapewnia skuteczną ochronę antykorozyjną było prawdziwą rewolucją, a cynkowanie do dnia dzisiejszego jest uznawane za wiodącą metodę zapobiegania korozji metali. Praktyczne zastosowanie cynkowania ogniowego po raz pierwszy miało miejsce w Paryżu w roku 1836.
Pierwsze ocynkownie, w których zanurzanie niewielkich konstrukcji stalowych opierało się na prostych metodach manualnych, powstały około 1840 roku. Wraz z nimi na światowym rynkach pojawiły się ocynkowane wyroby z blachy tj. wiadra, konewki, wanny kąpielowe, druty i konstrukcje żelazne, które odznaczały się bardzo długą żywotnością. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do popularyzacji cynkowania ogniowego wśród ówczesnych odbiorców oraz do stopniowego rozwoju tej metody ochrony stali.
Współcześnie cynkowanie jest w znacznym stopniu zautomatyzowane, co zapewnia bardzo wysoką jakość ochrony antykorozyjnej, niespotykaną wcześniej powtarzalność parametrów, a także jeszcze większą dbałość o środowisko naturalne. Powłoki ochronne uzyskane w wyniku cynkowania ogniowego są bezobsługowe, czyli nie wymagają cyklicznych zabiegów konserwacyjnych, jak w przypadku powłok malarskich. Dzięki tej właściwości, są niezwykle ekonomiczne.
Polskie Towarzystwo Cynkownicze zrzesza firmy wspierające rozwój i promocję metody cynkowania ogniowego. Wśród nich znajdują się cynkownie ogniowe z całej Polski, które zajmują się zabezpieczaniem zarówno bardzo dużych konstrukcji, jak i niewielkich elementów, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie, spełniające surowe normy w zakresie jakości oraz ochrony środowiska.