Korozja metali to proces stopniowego niszczenia elementów konstrukcyjnych pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak woda, tlen czy kwasy. Wyróżniamy korozję chemiczną (zachodzącą w środowiskach, które nie przewodzą prądu) oraz elektrochemiczną (przebiegającą w roztworach wodnych, powietrzu i glebie). Zjawisko to jest nieuchronne i sprawia, że metale powracają do stanu, w jakim występują w środowisku naturalnym (rudy metali).
Skutki korozji
Skutki działania korozji są bardzo poważne i prowadzą do osłabienia struktury konstrukcji stalowych, a w konsekwencji groźnych wypadków oraz awarii. Korozja powoduje ogromne szkody w gospodarce. Szacowane straty roczne spowodowane tym zjawiskiem sięgają 3-4% PKB w krajach tzw. „Starej Unii”, w Polsce sytuacja przedstawia się o wiele gorzej, a straty wynoszą ok. 5-7% PKB.
Ograniczenie występowania korozji to nie tylko zapobieganie stratom materiałowym. To również przedłużenie okresu użytkowania konstrukcji oraz ograniczenie ilości elementów odpadowych.
Jak zapobiegać korozji?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na korozję jest stosowanie powłok ochronnych, które w pełni izolują metal od niekorzystnych czynników środowiskowych.
Cynkowanie to ekologiczna i bardzo skuteczna metoda zapobiegania korozji poprzez powlekanie elementów stalowych warstwą cynku. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje cynkowania:
- Cynkowanie ogniowe – metoda polegająca na zanurzeniu stalowego elementu w roztopionym cynku, wskutek czego na powierzchni stali formują się stopy żelaza i cynku o wysokiej trwałości;
- Cynkowanie elektrolityczne (galwaniczne) – proces osadzania powłoki cynkowej za sprawą przepływu prądu przez kąpiel elektrolitową zawierającą związki cynku, w której zanurzony jest obiekt;
- Cynkowanie natryskowe (metalizacja) – proces nakładania stopionego cynku poprzez rozpylanie lub natryskiwanie go na oczyszczoną powierzchnię stali.
Cynkowanie ogniowe
Cynkowanie ogniowe jest powszechnie stosowane do zabezpieczania konstrukcji przed korozją ze względu na swoją skuteczność, trwałość i relatywnie niskie koszta. Powłoka cynkowa działa na dwa sposoby: mechanicznie odgradza stal od środowiska zewnętrznego oraz zapewnia ochronę katodową, gdzie cynk, będąc mniej szlachetnym metalem, ulega korozji w pierwszej kolejności i hamuje utlenianie stali.