Produkcja i konsumpcja cynku

Analiza produkcji i konsumpcji cynku wraz z geograficzną lokalizacją najistotniejszych regionów jego eksploatacji.

Szacuje się, iż potencjał wydobywczy cynku sięga 430 milionów ton. Międzynarodowa Grupa Badawcza ds. Cynku i Ołowiu podaje, że obecnie światowa produkcja tego surowca wynosi ponad 10 milionów ton. Oznacza to, że w perspektywie kolejnych lat globalne zużycie cynku będzie wykazywać tendencje rosnącą.

Wykres: Wykorzystanie światowych zasobów cynku

Największe ilości cynku jest wykorzystana w procesie cynkowania stali metodą zanurzeniową. Około 17% światowej podaży cynku przeznacza się na produkcję mosiądzu i dokładnie tyle samo na produkcję stopów o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Mniejsze ilości cynku zużywa się przy produkcji związków nieorganicznych (tlenek i siarczan Zn) i półproduktów (baterie, pokrycia dachów, kauczuk).

Niekwestionowanym liderem na światowym rynku produkcji i konsumpcji cynku są Chiny. Roczne pozyskiwanie cynku w tym kraju stanowi ponad 25% światowej eksploatacji, a przez ostatnie dziesięciolecie jego zużycie wzrosło aż trzykrotnie. Wysoką produkcję cynku odnotowuje się również w:

  • Australii (12%),
  • Peru (12%),
  • Stanach Zjednoczonych (7%),
  • Kanadzie (5%),
  • Meksyku (4%).

W Polsce wydobycie rudy cynku koncentruje się w południowej części kraju, a zwłaszcza w obszarze śląsko-krakowskim. W ostatnich latach z uwagi na stopniowe wyczerpywanie się złóż, ograniczono wydobycie tego surowca do dwóch rejonów: Olkusza (70% krajowych zasobów przemysłowych) i Chrzanowa (28%). W 2009 roku wydobycie rud cynku i ołowiu w naszym kraju wyniosło 2 349 tys. ton rudy, z czego 89 tys. ton stanowił cynk.

Źródła:
– ILZSG – Principal Uses of Lead and Zinc Western World 2008, IZA
– Międzynarodowa Grupa Badawcza ds. Cynku i Ołowiu, raport 2008