Ocynkowane zbrojenia konstrukcji, czyli dlaczego warto stosować powłoki antykorozyjne – broszura

Cynkowanie ogniowe już od przeszło 100 lat stosowane jest do zabezpieczania zbrojenia konstrukcji betonowych przed korozją. Najlepszym przykładem skuteczności tej metody są ułożone w jodełkę zbrojone płyty powierzchniowe gmachu opery w Sydney, które pomimo upływu prawie 60 lat od instalacji, wciąż nie noszą żadnych śladów korozji.

Ocynkowana stal zbrojeniowa

W ostatnich latach jesteśmy świadkami zauważalnego wzrostu wykorzystania cynkowanej stali zbrojeniowej na świecie w przypadku różnego rodzaju konstrukcji o bardzo odmiennych charakterach i środowiskach eksploatacyjnych. Dzieje się tak bowiem cynkowanie ogniowe zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją i znacząco zwiększa okres trwałości całej konstrukcji. Za kontrargument stosowania ocynku w przypadku konstrukcji betonowych można uznać fakt, że beton jest środowiskiem wysoce alkalicznym, w którym na powierzchni stali tak, czy inaczej powstaje pasywna warstwa tlenków żelaza, stanowiąca stabilną ochronę przed korozją. Niemniej należy pamiętać, że beton jest materiałem niejednorodnym, dlatego nie stanowi on skutecznej bariery dla gazów i cieczy, które z biegiem czasu mogą prowadzić do depasywacji stali a w konsekwencji do jej korozji.

Korozja kontra ocynk

Wskutek korozji, na stalowych elementach zaczyna pojawiać się rdza, której objętość w skrajnych przypadkach może siedmiokrotnie przekraczać objętość skorodowanego żelaza. Dodatkowa objętość przekłada się na znacznie większe naprężenia wewnątrz betonu, których skutkiem jest powstawanie i rozchodzenie się spękań. W efekcie substancje powodujące korozję uzyskują jeszcze łatwiejszy dostęp do elementów stalowych, co prowadzi do przyspieszenia procesów degradacji i dalszych uszkodzeń materiału, np. odpryskiwania otuliny betonowej.

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować ocynkowaną stal zbrojeniową. Cynkowanie zapewnia nie tylko długotrwałą ochronę przed rdzą, ale umożliwia również stosowanie cieńszych otulin betonowych, co oznacza mniejsze koszty i oszczędność zasobów. Ocynkowana stal zbrojeniowa z reguły posiada lepszą przyczepność do betonu i nie wymaga żadnych specjalnych procedur czy środków ostrożności podczas gięcia, spawania i innej obróbki. Warstwa cynku oferuje wręcz znakomitą odporność na ścieranie a w przypadku odsłonięcia stali nadal zabezpiecza materiał przed korozją dzięki tzw. ochronie katodowej. Ocynkowana stal zbrojeniowa świetnie nadaje się do połączeń paneli prefabrykowanych a także fasad budynków, czy innych elementów powierzchniowych.

Broszura informacyjna

Pomimo tych i wielu innych zalet, popularność galwanizowanego zbrojenia wciąż pozostawia wiele do życzenia. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim niepełna wiedza na temat wszystkich korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie ocynku. Dlatego też z inicjatywy EGGA we współpracy z Polskim Towarzystwem Cynkowniczym powstała broszura informacyjna, która przedstawia najistotniejsze informacje, przykłady i korzyści płynące ze stosowania ocynkowanej stali zbrojeniowej. Zapraszamy do pobrania pliku w formacie PDF i życzymy miłej lektury.