Cynk w budowaniu hal

Rodzaje hal

Hale czyli duże, przestronne pomieszczenia, przeważnie posiadają jedną kondygnację. Zależnie od przeznaczenia, mogą pełnić różne funkcje – handlową, produkcyjną, czy magazynową. Wyróżnia się ich kilka rodzajów:

Hale sportowe i widowiskowe – budynek o zwartej formie konstrukcyjnej, zawierający powierzchnię, na której odbywają się zawody sportowe, kulturalne czy występy artystyczne wraz z przestrzenią dla widzów, którzy te zmagania mogą podziwiać. W halach tych znajdują się również mniejsze pomieszczenia – szatnie, toalety, czy miejsce na sprzedaż biletów.

Hale handlowe lub targowe – pomieszczenie wielonawowe, o zdywersyfikowanej wysokości naw.

Hale przemysłowe – pomieszczenia i budynki przeznaczone na cele produkcyjne, magazynowe. Budowane najczęściej jako konstrukcja szkieletowa jedno- lub wielonawowa. Z halą przemysłową związane są także biura, pokoje socjalne (np. szatnie, toalety itp.). Te pomieszczenia mogą znajdować się wewnątrz hali (np. na i pod antresolą), albo w budynku przylegającym do hali.

Do produkcji hali stosuje się różnorodne metody oraz techniki ochrony elementów konstrukcji. Jedną z pomocnych metod jest cynkowanie elementów konstrukcji stalowych, z jakich buduje się hale. Celem tego jest zabezpieczenie całości przed niszczącym wpływem korozji. Kluczowa jest tu również wysoka wytrzymałość na ścieranie oraz mechaniczne uszkodzenia.

 

Rodzaje cynkowania

Na każdym etapie budowy składane są elementy pokryte cynkową powłoką, która sprawia, że stalowe nośniki narażone na warunki atmosferyczne, są kilkadziesiąt razy bardziej odporne na korozję, niż nieocynkowana stal. W tym przypadku można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje cynkowania:

– cynkowanie ogniowe – wytworzenie na powierzchni stali lub żeliwa powłoki stopów cynku w celu ochrony antykorozyjnej. Metoda polegająca na zanurzeniu prefabrykowanej stali w ciekłym cynku. Cynk tworzy mechanicznie wytrzymałą, trwałą i nieprzepuszczalną powłokę chroniącą żelazo;

– cynkowanie galwaniczne – wytworzenie powłoki cynku na powierzchniach stalowych na drodze elektrochemicznej w celu ochrony metalu przed korozją;

– cynkowanie natryskowe – umożliwia nałożenie powłok ochronnych na konstrukcje już zmontowane oraz na elementy, które ze względu na swoje gabaryty nie mogą być cynkowane ogniowo czy galwanicznie.

Zastosowanie cynkowania zwiększa znacząco czas eksploatacji hali przemysłowej. Koszty cynkowania są niewielkie w stosunku do uzyskanego okresu trwałości konstrukcji. Ochrona antykorozyjna jest zadaniem bardzo złożonym – dlatego tak bardzo istotna jest tutaj fachowa wiedza techniczna – jak wykonać proces ocynkowania konstrukcji stalowej oraz doradztwo z zakresu doboru metody ocynkowania. Stawiamy do Państwa dyspozycji całą naszą wiedzę i doświadczenie, aby skutecznie chronić stal przed korozją i szkodliwymi wpływami środowiska zapewniając dłuższą żywotność elementów stalowych.

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem Cynkowania ogniowego

Członek PTC nie zajmujący się procesem Cynkowania ogniowego