Energetyka to w głównej mierze gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym. Energetyka obejmuje dostarczanie energii w dwóch postaciach, w które wlicza się energię elektryczną dostarczaną do odbiorcy przewodami elektrycznymi oraz energii cieplnej dostarczanej do odbiorcy za pośrednictwem specjalnego nośnika.
Myśląc o energii elektrycznej, nie sposób nie wyobrazić sobie infrastruktury wykorzystywanej do tej gałęzi przemysłu. Dlaczego wykorzystywany jest w niej cynk? Przede wszystkim dlatego, że posiada bardzo wysoką wytrzymałość na erozję i udary, nawet w przypadku obciążeń mechanicznych, jakie występują szczególnie na słupach wysokiego napięcia spowodowanych silnym wiatrem i ciężarem przewodów.
Powłoka antykorozyjna wytworzona w procesie cynkowania jest zbudowana warstwowo. Czyni ją to elastyczną i odporną na uderzenia mechaniczne, gdyż zewnętrzna warstwa absorbuje naciski i uderzenia, a wewnętrzna twarda chroni podłoże przed uszkodzeniami. Ochrona elektromechaniczna zabezpiecza przed korozją podpowierzchniową, a cynk jest materiałem mniej szlachetnym niż żelazo, w przypadku uszkodzeń powłoki cynkowej, aż do gołej stali, przy współudziale wilgoci tworzy się ogniwo galwaniczne, w którym cynk jest anodą, a żelazo katodą. W wyniku tego zjawiska sole cynku zabudowują uszkodzenie i chronią stal przed korozją podpowierzchniową, co jest szczególnie ważne w przypadku infrastruktury służącej energetyce.
Ochrona antykorozyjna jest zadaniem bardzo złożonym – dlatego tak bardzo potrzebna jest tutaj fachowa wiedza techniczna i ekonomiczna. Oddajemy do Państwa dyspozycji całą naszą wiedzę i doświadczenie, aby skutecznie chronić stal przed korozją i szkodliwymi wpływami środowiska.
Powrót do góry
Firmy zrzeszone w PTC
Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego
Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego