Osłona na reaktorze ma 275 m szerokości, 162 m długości i 108 m wysokości oraz waży 36 tysięcy ton. To największa na świecie ruchoma konstrukcja. Jest kilka razy wyższa i cięższa niż amerykańska Statua Wolności. Powstała w celu zabezpieczenia rozbiórki starego sarkofagu, który zbudowano w 1986 roku – tuż po wybuchu. Miał on wytrzymać ponad trzy dekady, ale pod wpływem wilgoci materiał uległ erozji i zaczął pękać. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie spełniał swojego zadania.
Montaż metalowej, ocynkowanej konstrukcji, która posłużyła do osłony starej trwał trzy tygodnie. Dodatkowo umieszczone zostały tam czujniki promieniowania i systemów przeciwpożarowych oraz wentylacji. Nowa osłona jest znacznie lepszej jakości od starego sarkofagu. Wedle zapewnień specjalistów konstrukcja ma wytrzymać ponad sto lat i jest w stanie przetrwać trzęsienia ziemi, porywiste wiatry, czy nawet tornada.
Po zakończeniu prac, nowy sarkofag najechał na istniejącą konstrukcję betonową, szczelnie przykrywając całość. Stalowe elementy wykorzystane do skonstruowania osłony zostały pokryte powłoką ochronną z cynku ogniowego. Metodę, w której zachodzi ten proces nazywamy cynkowaniem ogniowym. Tylko w takiej technologii otrzymywane są powłoki cynkowe o warstwowej budowie. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu stalowego elementu w kąpieli ze stopionego cynku, w efekcie czego na powierzchni stali (na skutek złożonych procesów dyfuzyjnych) powstanie kilka stopowych faz żelazo-cynk.
Konstrukcja ramowa w kształcie łuku wykonana z rurowych elementów ze stali konstrukcyjnej jest pokryta wewnętrznym i zewnętrznym poszyciem z ocynkowanej stali. W efekcie otrzymano wielowarstwową konstrukcję ścianek. Trwałe i niezawodne zabezpieczanie przed zanieczyszczonym pyłem i emisją radioaktywną zostało osiągnięte przez utrzymanie stałego niewielkiego nadciśnienia, podczas gdy przestrzeń pod łukiem będzie utrzymywana pod obniżonym ciśnieniem. Do przestrzeni między nową konstrukcją ze stali a pierwotnym betonowym sarkofagiem będzie ciągle wdmuchiwane powietrze o kontrolowanej wilgotności, co zapobiegnie rozwojowi zjawisk korozji elementów metalowych.
Cynk kolejny raz udowodnia, że stanowi uniwersalny materiał ochronny o unikatowych własnościach i wysokiej trwałości. Ocynk to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które zapewnia gwarancję długotrwałej eksploatacji bez wystąpienia problemów korozji, co w opisanym przypadku konstrukcji sarkofagu jest szczególnie istotne.
Powrót do góry
Firmy zrzeszone w PTC
Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego
Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego