Ocynkowana konstrukcja sarkofagu w Czarnobylu

Osłona na reaktorze ma 275 m szerokości, 162 m długości i 108 m wysokości oraz waży 36 tysięcy ton. To największa na świecie ruchoma konstrukcja. Jest kilka razy wyższa i cięższa niż amerykańska Statua Wolności. Powstała w celu zabezpieczenia rozbiórki starego sarkofagu, który zbudowano w 1986 roku – tuż po wybuchu. Miał on wytrzymać ponad trzy dekady, ale pod wpływem wilgoci materiał uległ erozji i zaczął pękać. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie spełniał swojego zadania.

Montaż metalowej, ocynkowanej konstrukcji, która posłużyła do osłony starej trwał trzy tygodnie. Dodatkowo umieszczone zostały tam czujniki promieniowania i systemów przeciwpożarowych oraz wentylacji. Taka osłona jest znacznie lepszej jakości. Ma wytrzymać ponad sto lat i została zbudowana tak, że mogłaby wytrzymać trzęsienia ziemi, porywiste wiatry, czy tornada.

Po zakończeniu prac, sarkofag najechał on na istniejąca konstrukcję betonową przykrywając szczelnie całość. Użyte tam elementy pokryte powłoką cynkową tworzą się, dzięki zanurzeniu wybranego elementu należącego do konstrukcji w kąpieli z ciekłego cynku, którego temperatura wynosi około 450 °C. Tylko w takiej technologii otrzymywane są powłoki cynkowe o warstwowej budowie. Są połączone ze stałą fazą dyfuzyjną (stopowa) żelazo – cynk. Zapewnia ona dużą przyczepność powłoki oraz jej szczelność i odporność mechaniczną.

Konstrukcja ramowa w kształcie łuku wykonana z rurowych elementów ze stali konstrukcyjnej jest pokryta wewnętrznym i zewnętrznym poszyciem z ocynkowanej stali. W efekcie otrzymano wielowarstwową konstrukcję ścianek. Trwałe i niezawodne zabezpieczanie przed zanieczyszczonym pyłem i emisją radioaktywną zostało osiągnięte przez utrzymanie stałego niewielkiego nadciśnienia, podczas gdy przestrzeń pod łukiem będzie utrzymywana pod obniżonym ciśnieniem. Do przestrzeni między nową konstrukcją ze stali a pierwotnym betonowym sarkofagiem będzie ciągle wdmuchiwane powietrze o kontrolowanej wilgotności, co zapobiegnie rozwojowi zjawisk korozji elementów metalowych.

Cynk kolejny raz udowodnia, że jako materiał uniwersalny o unikatowych własnościach i wysokiej trwałości stanowi najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, dając tym samym gwarancję długotrwałej eksploatacji bez wystąpienia problemów korozji, co w opisanym przypadku konstrukcji sarkofagu jest szczególnie istotne.

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem Cynkowania ogniowego

Członek PTC nie zajmujący się procesem Cynkowania ogniowego