Prawie wszystko o cynku – relacja z XXVIII Sympozjum PTC

Na przełomie maja i czerwca 2023 odbyło się trzydniowe, XXVIII Sympozjum Cynkownicze, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Cynkownicze. Uczestnicy zostali zaproszeni do hotelu Platinum w malowniczej miejscowości Szklarska Poręba, leżącej u podnóża Szrenicy.

Pierwszego dnia, odbyło się Zwyczajne Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków PTC, podczas którego omawiano bieżącą sytuację w branży, przedstawiono sprawozdania i plany działań stowarzyszenia na kolejne miesiące. Podjęte zostały istotne decyzje związane z budżetem, a także kierunkami rozwoju organizacji.

Kolacja bankietowa na powitanie

Pierwszego dnia wieczorem odbyła się uroczysta kolacja bankietowa, podczas której prezes Grzegorz Kowalik powitał przybyłych gości, a także, wraz Piotrem Ruszkowskim – wiceprezesem, wręczyli certyfikaty PTC dla nowych Członków Stowarzyszenia. Uczestnicy byli wyraźnie zadowoleni z możliwości spotkania się i rozmów bezpośrednich.

Dzień drugi – „Prawie wszystko o cynku”

Tytuł tegorocznego sympozjum zapowiadał, że poruszone zostaną prawie wszystkie tematy o cynku, dlatego też dzień drugi, od samego rana obfitował w ciekawe prezentacje i wykłady.

Jeden z pierwszych wykładów został przygotowany przez Murraya Cooka z European General Galvanizers Association (Europejskie Towarzystwo Cynkownicze), który przedstawił nowe konkluzje BREF/BAT w odniesieniu do pozwoleń środowiskowych.

Ocynkowane mosty w Czechach, Słowacji i na świecie, to temat świetnej i cieszącej się zainteresowaniem prezentacji Petra Strzyža – dyrektora Czesko Słowackiego Towarzystwa Cynkowniczego, który opowiedział także o niedawnej, zlokalizowanej w Czechach inwestycji – najdłuższej i oczywiście ocynkowanej kładce pieszej, mierzącej aż 721 m, która zostanie najprawdopodobniej w najbliższym czasie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zbigniew Miodowski – wiceprezes zaprzyjaźnionej z PTC, Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, opowiadał o działalności tej organizacji, a także o prężnie rozwijającym się, cyklicznym przedsięwzięciu „Buduj ze stali”.

Podczas pozostałych prezentacji poruszano między innymi tematykę metalizacji natryskowej powłoki cynkowo-aluminiowej, wymagań i zgodności z normami dot. ochrony antykorozyjnej konstrukcji stalowych, powlekania w sposób ciągły, kompensacji redukcji Pb i dodatkach do kąpieli cynkowej, zapotrzebowania energetycznego w procesie cynkowania, inhibicji korozji oraz oczyszczania powietrza z kwasów, systemów pasywacji powłok cynkowych, sztucznej inteligencji w procesach technologicznych, czy czynników wpływających na rynki towarowe, a nawet optymalizacji podatkowej i możliwości odzyskania zapłaconego podatku dochodowego.

Prawie wszystko o ocynku… i szkle

Po bardzo intensywnym i wartościowym merytorycznie panelu naukowo dyskusyjnym, uczestnicy wybrali się na zorganizowaną wycieczkę, podczas której zwiedzili Hutę Szkła Kryształowego Julia i Krystalium. Ostatniego dnia, po śniadaniu zorganizowana została wycieczka do Świeradowa Zdroju, na ocynkowaną wieżę widokową SkyWalk.