+48 605 999 780 office@portal-cynkowniczy.pl

34. Co należy rozumieć pod pojęciem właściwej obróbki strumieniowej Sweepen?

Powłoki cynkowe wytworzone w procesie cynkowania jednostkowego są w mniejszym lub większym stopniu odporne na uderzenia. W szczególności, gdy poddaje się je nieumiejętnej obróbce strumieniowej Sweepen przed malowaniem, może dochodzić do odpadania powłoki. Błąd ten występuje szczególnie w przypadku ocynkowanych profili ze stali Sebisty. Właściwa obróbka Sweepen pozwala zwykle go uniknąć.

Właściwa obróbka Sweepen oznacza obróbkę strumieniową pod niskim ciśnieniem (urządzenia pneumatyczne) lub przy małej szybkości wyrzutu (urządzenia turbinowe) i przy zastosowaniu drobnoziarnistego ścierniwa.

Szczególnie istotna jest wielkość ziaren ścierniwa, która nie może w żadnym razie przekraczać 0,5 mm. Obowiązuje to dla wszystkich rodzajów ścierniwa i procesów obróbki. Odnośnie ciśnienia w urządzeniach pneumatycznych nie należy przekraczać 3 barów na dyszy. W urządzeniach turbinowych należy możliwie maksymalnie zmniejszyć szybkość wyrzutu. Inne parametry (kąt strumienia < 30°, odległość dyszy od elementu > 30cm) mają mniejszy wpływ na wynik obróbki.

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego

Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego