+48 605 999 780 office@portal-cynkowniczy.pl

Rozwój metody cynkowania ogniowego w Polsce

31 marca 2016

Ostatnia dekada to dla Polski zdecydowany rozwój i poprawa w zakresie zabezpieczania konstrukcji stalowych. Istotną formą ochrony przed skutkami działania korozji jest stworzenie zabezpieczającej powłoki cynkowniczej, która skutecznie zapobiega niszczeniu stali, tym samym zachęcając nowe branże do korzystania z tej technologii.

Geneza cynkowania ogniowego sięga XVIII wieku, pierwsze małe ocynkownie tworzono pod koniec XIX wieku, natomiast przemysłowe obiekty powstawały w latach 40-tych XX wieku. Metoda ta polega na zanurzeniu konstrukcji stalowych w wannie z roztopionym w 450 stopniach cynkiem. W konsekwencji otrzymujemy warstwę stopową trwale związaną ze stalą, która chroni konstrukcje przed działaniami mechanicznymi i chemicznymi. Sama technologia od tamtych czasów niewiele się zmieniła, natomiast dzięki rozwojowi rynku, zmiany pokoleniowej inżynierów i upowszechnieniu wiedzy na temat cynkowania, pojawiają się coraz to nowe jego zastosowania w różnych branżach.

Polska branża cynkownicza

Według najnowszych danych Międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Cynku i Ołowiu światowa produkcja cynku w 2015 roku wyniosła ponad 12 milionów ton. Potencjał wydobywczy tego surowca jest jednak znacznie większy i sięga 430 milionów ton. Oznacza to, że w perspektywie kolejnych lat globalne zużycie cynku będzie wykazywać tendencję rosnącą. Polska roczna produkcja cynku stanowi obecnie około 10% całości produkcji w Unii Europejskiej.

Co ciekawe, w przeciągu ostatnich 16 lat znacznie wzrosła ilość ocynkowni działających na terenie Polski. W roku 2000 istniało ich blisko 40 i zabezpieczały około 450 tys. ton konstrukcji oraz wyrobów ze stali. W roku 2016 liczba obiektów wzrosła około o 30% i obecnie jest to przeszło 60 nowoczesnych zakładów, które w roku ubiegłym zabezpieczyły około 670 tys. ton wyrobów – mówi Jacek Zasada, Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego. Rozwinęły się także możliwości wykonywania technologii zanurzeniowej, typowe wymiary wanien cynkowniczych umożliwiają cynkowanie elementów o wymiarach 12,5 x 2 x 3 m, a więc wszystko to co możecie państwo załadować na TIR-a zmieści się do naszych wanien. Są też ocynkownie specjalistyczne gdzie można ocynkować elementy wielkogabarytowe o długości do 21 m, szerokości do 2,8 m i wadze do 16 ton dodaje.

Rozwój przemysłu cynkowniczego widać także w ilości ocynkowanych konstrukcji i wyrobów ze stali. W krajach Unii Europejskiej od lat niedoścignionym liderem są Niemcy. Na kolejnych miejscach znajdują się Włochy, Wielka Brytania i Polska. Kraj nad Wisłą wyprzedził Hiszpanię czy Francje, którzy w przeszłości cynkowali znacznie większe ilości stali. Zmiana ta podyktowana jest niedawnym kryzysem gospodarczym w Europie oraz zlecaniem, bądź całkowitym przenoszeniem, produkcji do Polski w celu obniżenia kosztów pracy.

Cynk w przemyśle

Stabilny i konsekwentny rozwój przemysłu cynkowniczego ma swoje odzwierciedlenie w coraz częstszym wykorzystywaniu tej metody przez różne branże. Dzięki prowadzeniu nieustannej edukacji dotyczącej istoty ochrony stali przed korozją oraz wzrostu dostępności do ocynkowni w całym kraju, specjaliści z różnych dziedzin inżynierii coraz chętniej sięgają po tę technologię. Wciąż największe ilości cynku wykorzystuje się w procesach cynkowania stali metodą zanurzeniową. W związku z jej wszechstronnymi możliwościami aplikacji jest powszechnie stosowana w niemal każdej gałęzi gospodarki, a ocynkowane elementy stosuje się w różnorodnych branżach. Począwszy od drobnych wyrobów ślusarskich, przez barierki energochłonne, elementy mostów, wiaduktów i słupy oświetleniowe w infrastrukturze drogowej, kończąc na wielkogabarytowych konstrukcjach stalowych, takich jak hale produkcyjne, słupy energetyczne i wielkie konstrukcje wyciągów górskich.

Polskie Towarzystwo Cynkownicze podaje trzy główne czynniki, które ułatwiły popularyzacje tej technologii w Polsce i zachęcają do jej wykorzystywania, są to:

Powrót do góry

Firmy zrzeszone w PTC

Członek PTC zajmujący się procesem cynkowania ogniowego

Członek PTC niezajmujący się procesem cynkowania ogniowego