Słownik pojęć

  • Alodynowanie (fosforowanie aluminium)

    Wytwarzanie chemicznych powłok na aluminium i stopach glinu. Alodynowanie powoduje wytworzenie powłok o dużej odporności na korozję.



  • Anodowanie

    Tradycyjny sposób przygotowania powierzchni przed lakierowaniem. Zaletą powłok anodowych jest doskonałe zabezpieczenie przed korozją, ze szczególnym uwzględnieniem korozji nitkowej.



  • Dekapowanie (odtlenianie powierzchni)

    Ostateczne usunięcie cienkich warstewek tlenkowych, jakie mogły się utworzyć w czasie obróbki przygotowawczej metalu, a których usunięcie jest niezbędne dla osiągnięcia właściwej przyczepności powłoki galwanicznej do podłoża. Jest to ostatnia operacja poprzedzająca nakładanie właściwej powłoki antykorozyjnej.



  • Fosforanowanie

    Wytwarzanie chemicznie lub elektrochemicznie ochronnej powłoki fosforanów na powierzchni metali (głównie stali), prowadzone w gorących roztworach fosforanów i kwasu fosforowego. Powłoka fosforanowa jest odporna na działanie wysokich temperatur, zmniejsza współczynnik tarcia, stanowi dobry podkład dla farb i lakierów.



  • Kąpiel cynkowa

    Ostatni etap procesu cynkowania ogniowego polegający na zanurzeniu uprzednio przygotowanego podłoża stalowego w kąpieli stopionego cynku o temperaturze 445-455°C. W tych warunkach cynk i żelazo ulegają bardzo szybkiej reakcji chemicznej, co skraca czas zanurzenia powierzchni stalowych w ciekłym cynku do kilku minut. Na drodze dyfuzji, czyli przenikania atomów cynku w zewnętrzną warstwę stali, powstaje powierzchniowy stop żelazo-cynk zawierający różny stosunek obydwu składników. Zewnętrzna warstwa powłoki odzwierciedla skład kąpieli cynkowniczej zastosowanej w procesie.



  • Lakierowanie (malowanie)

    Przedłużanie trwałości powłoki cynkowej i nadawanie jej określonych walorów estetycznych poprzez nakładanie powłoki lakierniczej lub malarskiej (tzw. system typu duplex).



  • Malowanie proszkowe

    Malowanie powłok metalowych farbami proszkowymi techniką natrysku elektrostatycznego bądź elektrokinetycznego.



  • Mycie alkaliczne

    Usuwanie z powierzchni metalu zanieczyszczeń mechanicznych, olejowych, smarów, konserwacji w procesie zanurzeniowym lub natryskowym.



  • Obróbka strumieniowo-ścierna

    Usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń z powierzchni stali, przy wykorzystaniu ściernych materiałów metalowych. Podczas obróbki strumień sprężonego powietrza wzbogacony w materiał ścierny (tj. staliwo, żeliwo, ziarna cięte z drutu stalowego), kierowany jest na powierzchnię poddaną mechanicznemu czyszczeniu. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału ściernego i prędkości, z jaką uderza on w przedmiot, uzyskuje się efekt wygładzenia, utwardzenia, nagrzewania, deformacji bądź umocnienia struktury powierzchniowej.



  • Odtłuszczanie

    Chemiczne czyszczenie powierzchni stalowych, podczas którego usuwa się tłuszcz, substancje włoskowate i oleje utrudniające reakcję żelaza z cynkiem. Właściwości czyszczące i odtłuszczające posiada wiele nieorganicznych roztworów o odczynie alkalicznym, kwaśnym i neutralnym.



  • Satynowanie

    Tworzenie na powierzchni metalu delikatnie matowej warstwy, której połysk można modyfikować. Proces tworzenia powłoki o strukturze drobnokrystalicznej i niezorientowanej, uzyskanej dzięki dodatkowi odpowiednich związków organicznych.



  • Topnikowanie

    Zanurzanie elementów stalowych w mieszanie chlorku cynku i chlorku amonu (ZnCl2/NH4Cl), celem zapewnienia prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych zachodzących podczas cynkowania. Głównym zadaniem tego etapu przygotowania powierzchni wyrobów stalowych i żeliwnych do cynkowania ogniowego jest poprawienie zwilżalności podłoża przez ciekły cynk, a także zabezpieczenie odtłuszczonego i wytrawionego wyrobu przed utlenianiem powierzchni, aż do momentu zanurzenia w roztopionym cynku.



  • Trawienie

    Usuwanie substancji niemetalicznych tj. tlenki żelaza pod postacią rdzy, zgorzeliny i innych produktów korozji z powierzchni stalowych. Trawienie polega na zanurzeniu przedmiotów stalowych w kąpieli w kwasie solnym. W wyniku prawidłowo wykonanego trawienia uzyskuje się powierzchnię pozbawioną warstw tlenkowych.



  • Wybłyszczanie

    Uzyskanie w efekcie trawienia chemicznego lub elektrochemicznego błyszczącej struktury powierzchni na aluminium przed anodowaniem.



  • Zgorzelina

    Efekt korozji gazowej, warstwa tlenków metali powstająca na powierzchni przedmiotów metalowych w wyniku ich styczności z powietrzem. Występuje w postaci powłoki lub łusek.