Udział PTC w seminarium organizowanym przez EGGA w Brukseli

W dniach 26-27 marca 2025 roku Polskie Towarzystwo Cynkownicze wzięło udział w spotkaniu organizowanym przez EGGA w Brukseli. Tematem wydarzenia była rola cynkowania w zrównoważonym budownictwie oraz znaczenie efektywnego cyklu życia w obiegu zamkniętym dla konstrukcji stalowych. Spotkanie miało na celu podkreślenie wagi współpracy przemysłu z instytucjami unijnymi oraz dyskusję na temat polityk związanych z ekologiczną transformacją branży stalowej.

Wymiana zdań z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W trakcie seminarium odbyła się owocna wymiana zdań z dyrektorem Joaquimem Nunes de Almeida z DG GROW Komisji Europejskiej. PTC z zadowoleniem przyjęło zaangażowanie Komisji w projekty, które stanowią istotny element polityki przemysłowej UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i modernizacji przemysłu stalowego. Podczas spotkania zaakcentowano, że sektor cynkowniczy musi mieć zagwarantowane miejsce przy stole negocjacyjnym przy finalizowaniu kluczowych inicjatyw, takich jak CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) oraz NZIA (Net Zero Industry Act), które będą miały znaczący wpływ na przyszłość europejskiego przemysłu stalowego.

Najważniejsze wystąpienia na seminarium

Do najistotniejszych prezentacji z perspektywy zrównoważonego rozwoju i przemiany sektora stalowego należały:

  • Ocena cyklu życia materiałów w budowie hal – prof. Carl-Otto Gensch z Öko-Institut e.V. przedstawił wyniki badań nad wpływem materiałów budowlanych na środowisko, podkreślając znaczenie długoterminowej trwałości i efektywności wykorzystania zasobów w budownictwie.
  • Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – Bunthan IEA z DG ENER Komisji Europejskiej zaprezentował najnowsze informacje na temat polityk UE dotyczących efektywności energetycznej budynków oraz redukcji emisji dwutlenku węgla w sektorze budowlanym.
  • Zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw konstrukcji stalowych – Norbert Beljaars, prezes EGGA oraz reprezentant Zinkinfo Benelux, omówił rolę cynkowania w realizacji celów klimatycznych, zwracając uwagę na to, jak stal ocynkowana wspiera ambicje ekologiczne, zwłaszcza w Holandii.

Polskie Towarzystwo Cynkownicze, jako Członek EGGA, będzie kontynuować działania na rzecz promowania stali ocynkowanej jako kluczowego elementu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz poprawy efektywności energetycznej i trwałości infrastruktury budowlanej w Europie. Wierzymy, że dalsza współpraca z Komisją Europejską oraz innymi interesariuszami będzie miała zasadnicze znaczenie w procesie reindustrializacji Europy i osiągnięciu założeń Zielonego Ładu. Zachęcamy do śledzenia kolejnych inicjatyw, które będą miały na celu wsparcie sektora ochrony antykorozyjnej w ramach europejskiej transformacji przemysłowej i ekologicznej.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom seminarium za ich cenny wkład oraz zaangażowanie w dialog na temat przyszłości branży cynkowniczej w Europie.